ראשי » חוקי נגישות » נגישות אתרים באינטרנט – חוקים וטיפים להנגשת אתרים

נגישות אתרים באינטרנט – חוקים וטיפים להנגשת אתרים

באוקטובר 2017 אושר חוק הנגשת אתרי אינטרנט בישראל. החוק מחייב כל בעלים של אתר אינטרנט בישראל להעניק תמיכה לאנשים עם מוגבלויות כחלק מתשתיות האתר. חריגה מתנאי החוק עלולה להוביל לתשלום קנס שמגיע עד 75,000 שקלים. מה שאומר שבהחלט מדובר על חובה משפטית שאתם רוצים וצריכים למלא. במאמר קרוב לעזור לכם להבין מהי נגישות אתרים ואיך ניתן לבצע פעולות שייצרו נגישות לאתר אינטרנט פרטני.

נגישות אתרים - מה החוק אומר?

נגישות היא אוסף של פעולות מקצועיות אשר שמות במרכז תשומת הלב אנשים עם מוגבלויות. באינטרנט, פעולות נגישות מאפשרות לכל אדם לגלוש באתר מותאם לפי הצרכים האישיים. החל מטיפול בבעיות נגישות של אנשים עם מוגבלויות פיזיות, כמו שמיעה וראייה. וכלה במתן תמיכה לאנשים אשר מתמודדים עם בעיות רגשיות ונפשיות, כמו מוגבלות שכלית וקוגניטיבית או לקות למידה. המטרה היא ליצור אתר רספונסיבי שמתאים את עצמו לאותם אנשים תוך רגעים ספורים. יש פה המון אלמנטים קטנים שצריך לשים לב אליהם, אבל היום חשוב מאי פעם לעזור לאוכלוסייה כל כך רחבה לשמור על זכויותיה.

רוצים לקבל הצעת מחיר משתלמת? השאירו פרטים

הנגשת אתרים - למה חשוב להשקיע ביצירת נגישות באתר?

נכון שהחוק מחייב בעלי אתרים לבצע פעולות שיהפכו את אתר האינטרנט לנגיש. אבל זה לא אומר שאין לכם אינטרס נוסף לייצר תנאים נגישות באתר האינטרנט שלכם. יש שני רבדים שמשפיעים על הבחירה ליצור נגישות לאתרים. הראשון הוא הרובד החברתי. בתור אנשי עסקים בחברה חשוב לכם לפנות לקהל כמה שיותר רחב ולהציע את השירותים שלכם לכל הקהילה. בדיוק כמו שאתם רוצים ליצור חנות פיזית נגישה, כך חשוב לכם ליצור גם אתר אינטרנטי שיכול לקבל את כולם. ברמה העסקית, הדבר מאפשר לכם לפנות לקהל לקוחות גדול יותר ולהרחיב את הקשרים העסקיים. בישראל כרבע מהאוכלוסייה נחשבת כאוכלוסייה בעלת מוגבלות כזו או אחרת. כך שמדובר על נתח שוק בלתי מבוטל שאתם יכולים לקחת בו חלק.

נגישות אתר אינטרנט – הצעדים הראשונים בדרך

פלטפורמות נגישות לאתרים ניתן לבנות בעזרת אנשי מקצוע או להתבסס על תבניות קיימות באינטרנט. ולכן אתם לא צריכים לשבור את הראש כדי לעמוד בדרישות החוק. לפחות בשלבים הראשונים של התהליך, אתם צריכים לייצר הגדרה ברורה של דרישות הנגישות. החוק מפרט אילו אתרים חייבים בתנאי נגישות. ואילו תנאים צריכים להתקיים על מנת שתוכלו לקרוא לאתר אתר נגיש. ככל שהאתר גדול יותר ופונה לאוכלוסייה רחבה יותר, כך דרישות הנגישות היו מורכבות יותר. כמו כן, גם אתרים שפונים לאוכלוסיות מסוימות יחויבו בתנאי נגישות מחמירים יותר. כך למשל אתרים שפונים לאנשים בעלי מוגבלויות מוגבלות שמיעה יתבקשו למצוא פתרונות חלופיים לטקסט באתר. כמו הקלטות קוליות או סרטונים. 

גם אתרים קטנים יחסית, עם נפח תנועה יחסית צנוע, יידרשו במקרים מסוימים ליצור תנאי נגישות. ייעוץ פרטני בנוגע לסוגיית הנגישות שאתם צריכים להציג באתר הוא ההליך שצריך לבצע. מומחים בתחום המשפטים ובניית האתרים, יוכלו לטכס עצה ולבנות בשבילכם את דרישות הנגישות. כדי שתוכלו לעמוד מדרישות החוק ולדעת שאתם נותנים את השירות הטוב ביותר גם לאנשים בעלי מוגבלויות.