ראשי » נגישות » נגישות בישראל – דרכים לשילוב אנשים בעלי מוגבלויות בחברה

נגישות בישראל – דרכים לשילוב אנשים בעלי מוגבלויות בחברה

מעמדם החברתי והאישי של אנשים בעלי מוגבלויות, עבר שינוי מן הקצה אל הקצה בשנים האחרונות. בדרך לקידום החברה הישראלית בתחילת שנות האלפיים, המודעות למצבם של אנשים בעלי מוגבלויות החלה להתפתח בקצב שיא. במקביל להתפתחות הנושא במדינות אחרות ברחבי העולם. ככל שעוברות השנים, יש לאנשים בעלי מוגבלויות נוצרה נוכחות בחברה. הן בגלל מאבק צודק והן בגלל העבודה הפרלמנטרית לקידום המעמד והזכויות האזרחיות של אנשים עם מוגבלויות. זו באה לידי ביטוי כחלק מהגדרות חוק נגישות. על פי החוק, יש כל מיני דרכים שבהן ניתן לסייע לאנשים בעלי מוגבלויות במרחב הציבורי. בין היתר, חשוב לתת את הדעת על שלושה פרחים המרכזיות והחשובות ביותר:

הנגשה פיזית לצרכי נגישות

בכניסה למסעדות. בחניות נכים. בעמדות מונגשות לנכים בעלי לקויות שמיעה וראייה. ביצירת תורים מיוחדים לאנשים בעלי לקויות חברתיות ונכויות פיזיות. בכל מקום במרחב הציבורי, אנחנו רואים היום את ההתחשבות באנשים בעלי מוגבלויות, ובצדק. לדוגמה, חוק נגישות נותן עדיפות מאוד ברורה לאנשים וילדים בעלי אוטיזם. אלו אשר סובלים מחרדה חברתית ולא יכולים לעמוד למשך פרק זמן ארוך יחסית בתורים. לכן, הם ובני המשפחה שלהם זכאים לקבל שירות מידי בכל מקום אליו הם יגיעו. בדרך פשוטה של הצגת פרטים מזהים. ההנגשה הפיזית, היא אלמנט שמשפיע על כולנו. אלמנט זה דורש סבלנות וסובלנות, של כל החלקים בחברה הישראלית. אבל אין ספק שהיא חלק מהותי ביכולת לשלב אנשים בעלי מוגבלויות בחיי החברה הישראלית. אם חשוב לנו לצמצם את האתגר (ולעיתים גם את הסבל הממשי) של אנשים בעלי מוגבלויות בחיי היום יום שלהם, זו היא הדרך המרכזית שבה צריך לפעול.

רוצים לקבל הצעת מחיר משתלמת? השאירו פרטים

התאמת שירותים כמענה לנגישות בחברות

הממשק עם נותני שירותים שונים, בוודאי כאשר מדובר על ממשק חשוב מאוד כמו עם גורמי הממשלה השונים, יכול להציף אתגרים עצומים לאנשים בעלי מוגבלויות. זה נובע בעיקר משתי סיבות מרכזיות. אחת, הצורך התכוף של אנשים בעלי מוגבלויות, לקבל שירותים מגורמים שונים בממשלה. ביטוח לאומי, שירותי רווחה, שירותי בריאות וגם חברות ביטוח פרטיות. אלו הם גורמים שאיתם צריך להתקשר כדי להבטיח איכות חיים ורמת חיים גבוהה לאנשים עם מוגבלויות. זאת בתדירות גבוהה בהשוואה לאדם בריא ללא מוגבלויות שונות. הסיבה השנייה היא הקושי ליצור קשר בעולם דיגיטלי. כאשר מרבית השירותים עוברים לרשת האינטרנט, אנשים בעלי מוגבלויות לא תמיד מצליחים להסתדר ולמצוא את דרכם. לכן, מרבית החברות הממשלתיות, כמו גם רבים מנותני השירותים הפרטיים, מספקים שירותים אנושיים לאנשים בעלי מוגבלויות מסוגים שונים. זאת על מנת להקל עליהם ולפשט את הממשק באמצעות צוות החברה ולקבל שירות ברמה הכי גבוהה שיש.

על ידי הנגשת אתרים מקצועית

השלב האחרון בדרך ליצירת סביבת חיים נעימה ומזמינה לאנשים עם בעיות בריאותיות ומוגבלויות חברתיות ונפשיות, הוא היצירה של אתרי אינטרנט מונגשים. חיפוש המידע ברשת האינטרנט הפך להיות במהלך האינסטגרם של כל אחד ואחת מאיתנו. גם אנשים בעלי מוגבלויות מבקשים לקבל מידע דרך רשת האינטרנט. לכן פותחו כלים טכנולוגיים מתקדמים שמבצעים הנגשה אוטומטית של אתרי אינטרנט. כלים אלו מאפשרים תוך מינימום השקעה של זמן ומאמצים, מבחינתכם, בעלי האתר לטפל בנושא. זה עניין של התקנה פשוטה אחת, שמאפשרת חופש מוחלט לקבוצת אוכלוסייה גדולה וחשובה מאוד, ברשת האינטרנט.

לא בטוחים איך לעשות את זה? מוזמנים לפנות לאיש מקצוע בתחום.