ראשי » חוקי נגישות » תקן 1918 – מה זה אומר ומי צריך תקן נגישות?

תקן 1918 – מה זה אומר ומי צריך תקן נגישות?

העשורים האחרונים הביאו שינוי ברמה הלאומית תפסיד בתפיסה כלפי אנשים בעלי מוגבלויות. זהו שינוי מבורך שמשפר את תנאי החיים של אנשים עם מוגבלויות, והוא מבוסס גם על תהליך חוקתי. נכון להיום, בעלי מוגבלויות מתבססים בעיקר על תקן 1918, מתוקף חוק הנגישות, כדי להשתלב בסביבה ציבורית. מה שאומר שבעלי עסקים ונותני שירותים חייבים להכיר את תקן הנגישות ולפעול לפיו.

מה הוא תקן 1918?

תקן נגישות תקן מספר 1918. תקן זה מבוסס על עקרונות של universal designing והוא מבקש לתת תשומת לב לסביבה הבנויה. מבחינתם של אנשים בעלי מוגבלויות, במשך שנים ארוכות האתגר המרכזי בחיים בחברה המודרנית היה התנהלות עצמאית. בין שמדובר על הכניסה לקניון או מרכז מסחרי. ובין שמדובר על קבלת שירותים של גופים ממשלתיים. אנשים בעלי מוגבלויות מצאו את עצמם מתמודדים עם אתגרי נגישות פיזית יומיומיים שרק הלכו והחמירו. למשל, קושי בעלייה במדרגות או קריאה של שילוט במרחב הציבורי. עם התפתחות הטכנולוגיה, נוצרו פיתוחים חדשים שמאפשרים לשפר את איכות החיים של אנשים עם מוגבלויות. ולכן חשוב מאוד להבטיח שיש סטנדרט אחיד להתקנה של מוצרים טכנולוגיים אשר משרתים אנשים בעלי מוגבלויות. זוהי בדיוק המטרה של לתקן 1918, וזוהי הסיבה שבגללה יש גם דרישות ישראליות שנוספות לתקן זה.

רוצים לקבל הצעת מחיר משתלמת? השאירו פרטים

איך להביא לידי ביצוע את דרישות התקן?

כדי לעמוד בדרישות נגישות במרחב הציבורי, ישנן כמה דרישות שחשוב למלא והן מעוגנות בתקנים ישראלים:

  1. נגישות למבנים – זוהי דרישה שמבקשת להתקין מעלונים משופעים בצורה בטיחותית. המעלונים מיועדים לשימוש של אנשים עם מוגבלויות, ומאפשרים להם לקבל גישה כמעט לכל מרחב ציבורי. התקן קובע אילו מקומות שחייבים בהתקנת מעלונים ואיזה סוג מעלון יש להתקין.
  2. נגישות למעליות – תקן שקובע כיצד ניתן להפוך מעליות בחללים ציבוריים לנגישות. הן לבעלי מוגבלות פיזית והן לאנשים עם קשיי ראייה ושמיעה. כך שכל אדם יוכל להגיע למחוז חפצו, גם בבניינים הכי גבוהים בגוש דן.
  3. התאמת רמזורים להולכי רגל – זהו תקן ששומר על בטיחותם של אנשים עם מוגבלויות במרחב הכביש. התקן מחייב התקנת עזרי שמע לרמזורים להולכי רגל, לצד מערכות ויזואליות שיוצרות התנהלות בטוחה בכביש.
  4. תקנים להנגשת אתרי אינטרנט – אשר יוצרים קשת רחבה של דרישות להתאמת אתרי אינטרנט לאנשים עם מוגבלויות. הקווים המנחים מתאימים לתהליך בניית אתרים מסוגים שונים. והכל כדי לאפשר מרחב אינטרנטי נוח יותר לכלל האוכלוסייה.

למה חשוב לכם לפעול לפי תקן נגישות?

כאשר למעלה מ-25% מאזרחי ישראל הם אנשים בעלי מוגבלות כזו או אחרת, החשיבות של תקני נגישות שונים היא עצומה. אבל מעבר לכך, מבחינתם של בעלי עסקים רבים העמידה בתנאי נגישות היא לא עניין של חוק או תקן מסוים. יש פה חשיבות חברתית ועסקית עצומה. זו היא הדרך שלנו לשלב כרבע מהאוכלוסייה בחיי היומיום ולתת להם את התנאים להתנהל בצורה עצמאית. מה שאומר שאתם רוצים להשקיע ביצירת סביבה נגישה, כדי לאפשר לעסק שלכם לפעול מול כמה שיותר אנשים. תהליך ההתאמה של תנאי נגישות הוא לא תהליך כל כך מורכב, במיוחד כאשר יש נותני שירותים מקצועיים שיכולים לעזור לכם.