ראשי » טיפים » החשיבות באפוטרופוס רפואי – כל מה שצריך לדעת

החשיבות באפוטרופוס רפואי – כל מה שצריך לדעת

כל עוד החיים שלנו מתנהלים על מי מנוחות והכול תקין, אנחנו לא חושבים על הצרות שעלולות לקרות. אנחנו לא באמת נותנים את הדעת על מחלות או על תאונות שמהוות חלק מהחיים. יחד עם זאת, ברגע אחד הדברים האלה יכולים להשתנות והמצב שלנו עלול להתדרדר. למשל, אדם מבוגר יכול להפוך לסיעודי בבת אחת בגלל נפילה. לכן חשוב להבין מה זה אפוטרופוס רפואי ולדאוג לכך כמה שיותר זמן מראש.

מי צריך אפוטרופוס רפואי?

בבואנו לדבר על אפוטרופוס רפואי אנו צריכים להבין באיזה מצבים זה יכול להתאים. המקרים מגוונים ושונים זה מזה. למשל, אנשים שהם נכי צה"ל לרוב יחתימו מישהו להיות האפוטרופוס הרפואי שלהם. מדובר על אנשים שנולדו בריאים וללא כל מגבלה רפואית, אך במסגרת השירות הצבאי מצבם השתנה. אומנם זה נכון שיש דרגות חומרה שונות במקרים כאלה, אך באופן כללי לאנשים עם נכויות מומלץ לבחור אפוטרופוס. כאמור, גם אנשים מבוגרים יכולים לקחת בחשבון את האפשרות הזאת משלב מסוים בחייהם. כאשר אתם מתחיל התדרדרות פיזית, רצוי לו למנות אפוטרופוס. בצורה כזאת הוא עדיין יוכל לבחור, בדעה צלולה, מי יהיה האדם שיקבל עבורו החלטות רפואיות כשצריך.

החשיבות באפוטרופוס רפואי
למה חשוב שיהיה גם לכם אפוטרופוס רפואי ?
לקבלת ייעוץ מקצועי לקביעת אפוטרופוס רופאי - השאירו פרטים ונחזור אליכם

אפוטרופוס ללא הגבלת זמן

אם אתם חושבים לבחור אפוטרופוס רפואי, טבעי שתרצו לדעת לכמה זמן זה יהיה בתוקף. לכן חשוב שתיקחו בחשבון את האפשרות של דף ייפוי כוח מתמשך. מסמך זה עונה בדיוק על הצורך הזה – אפוטרופוס שיהיה בתוקף תמיד. חשוב להבין שאם אתם בעצמכם לא תבחרו את האדם שיהיה האפוטרופוס שלכם, המדינה תוכל לעשות זאת. בית המשפט יוכל להחליט מי יהיה אחראי על העניינים שלכם, בין אם זה ברמה רפואית ובין אם זה בכל רמה אחרת. בית המשפט יכול למנות אדם, גוף או כל קבוצה אחרת להיות אחראית על גורלו של אדם. לכן, אם אתם רוצים שהכול יהיה בשליטה שלכם, או לפחות בהחלטתכם, גם במצב קיצוני בחיים, בחרו לכם אפוטרופוס רפואי.

מה עושה בפועל האפוטרופוס?

ברור לכם שאתם צריכים אפוטרופוס רפואי ואתם מעט חוששים? לא יודעים לגמרי מה זה אומר לגבי העתיד שלכם? אתם לא לבד. כל השאלות האלה מטרידות את כל מי שחושב להחתים אפוטרופוס. חשוב להבין שאם תגיעו, למשל, למצב שבו אתם לא בהכרה או לא בדעה צלולה, אותו אדם יקבל עבורכם החלטות. אם מדברים על אפוטרופוס רפואי, הוא יוכל לקבל החלטות ברמה הרפואית. למשל, האם להמשיך את הטיפול המסוים שעושים לכם? והאם לפעול בכיוון של המתת חסד או לא. לעומת זאת, אפוטרופוס לגבי רכוש הוא אדם, או גוף שיהיה אחראי לקבלת החלטות לגבי הרכוש שלכם. לכן, במידה ואתם נמצאים ברמת סיכון כזו או אחרת, בהחלט כדאי לקחת את האפשרות הזאת בחשבון. 

מהם היתרונות של החתמת אפוטרופוס?

יש אנשים שנחרדים מהמחשבה על בחירת אפוטרופוס, ממש כפי שרבים לא כותבים צוואה. עם זאת, חשוב להבין: לבחור אפוטרופוס, במצבים מסוים, זה קריטי. אותו הרגע שבו אתם בוחרים לכם אפוטרופוס יכול להיות הרגע האחרון שבו אתם עוד בוחרים משהו בחיים. לכן, אם יש לכם אפשרות לבחור מי יהיה האדם שיהיה אחראי על קבלת החלטות לגבי החיים שלכם, זה רצוי. זה נכון שמגיע שלב בחיים שבו הדברים כבר לא בשליטה שלנו, אך יש לנו כוח להחליט איך זה יקרה. זה בדיוק מה שעושה האפוטרופוס שבו בחרתם, כך שרצוי לטפל בעניין הזה, ויפה שעה אחת קודם.